Veteran tour Macocha
XLIII. ročník orientační soutěže historických vozidel Moravským krasem

10. června 2023

Co je Veteran tour Macocha?
Veteran tour Macocha je tradiční orientační soutěž pro historická vozidla, odehrávající se v Moravském krasu. Kombinuje sportovní a turistický zážitek se zážitkem z jízdy Vaším veteránem. Nabízí něco zajímavého pro každého člena posádky, je vhodná i pro celou rodinu.

Jak soutěž probíhá?
Jádrem soutěže je jízda po trase krajinou Moravského krasu. Hodnotí se přesnost a správnost navigace podle klasického šipkového, případně lineárního itineráře. Kontroly je dosaženo průjezdními kontrolami (stanoviště doplňkových soutěžních prvků, záznamy posádky o průjezdu určitých bodů na trati v jízdním výkazu, sledování objektů na trati, které rozpoznáte podle snímků) a časovými kontrolami v cíli etap. Etapy jsou dvě: dopolední a odpolední. Celkem najezdíte asi 80 – 90 km, pokud cestou nebloudíte. Další soutěžní prvky jsou: jízda pravidelnosti (itinerář Vás zavede na určitý úsek trati dvakrát a je Vaším úkolem projet jej pokaždé za stejný čas), zkouška zručnosti řidiče (projetí slalomu, přesné zastavení atd.) a zkouška akcelerace a brzdění (kde nejde ani tak o rychlost, jako spíše opět o přesnost ovládání vozidla). Může Vás také potkat sem-tam drobný úkol, jako je vědomostní kvíz nebo jiný test, ale tyto úkoly jsou spíše pro zpestření, celkový výsledek na nich nestojí. K hodnocení soutěže využíváme Národní sportovní řády AVCC Autoklubu ČR .

Musím soutěžit?
Je škoda si odepřít jeden z důležitých aspektů akce. Cíl obou etap je dopředu znám. Pokud se nechcete mořit s navigací a dalšími soutěžními prvky, je to na Vás. Nesmíte se však na nás zlobit, že i Váš výkon bude vyhodnocen. Přece jen Veteran tour Macocha je soutěž a nikoliv sraz nebo pouhá vyjížďka. Nevadí-li Vám umístění ke konci výsledkové listiny, nic Vám nebrání se jen tak kochat krásnou přírodou a jízdou ve Vašem veteránu.

Program akce

Pátek 9. 6. 2023
18:00 - 20:00   Prezentace – vestibul Městského úřadu Blansko, nám. Republiky 1.


Sobota 10. 6. 2023
07:00 - 08:30   Prezentace účastníků a přejímka vozidel – vestibul Městského úřadu Blansko, nám. Republiky 1.
09:00 - 10:00   Přivítání účastníků, zahájení, rozprava - zasedací síň Měststkého úřadu Blansko, nám. Republiky 1.
10:00   Start soutěže Veteran Tour Macocha 2023.
12:00 - 13:30   Polední přestávka u Chaty Macocha (u horního můstku propasti).
16:00 - 17:00   Dojezdy do cíle – parkoviště na nám. Republiky, Blansko.
do 18:00   Vyvěšení předběžných výsledků.
18:30 - 19:00   Vyhlášení výsledků a předání cen – zasedací síň Měststkého úřadu Blansko, nám. Republiky 1.


S čím se mohu zúčastnit
Soutěž je určena pro všechna historická vozidla do celkové hmotnosti 3,5 tuny (s ohledem na plánování trasy po zajímavých cestách Moravského krasu). Motocykly mají svoji zvláštní kategorii. Automobily se dělí do následujících kategorií:


Protože pořadatelem soutěže je Tatra klub Brno v AČR, můžete přijet také s libovolným vozidlem značky Tatra, i pokud ještě nedosáhlo oficiálně věku veterána. Jen podmínka celkové hmotnosti do 3,5 tuny platí i v tomto případě. Dress code posádky není vyžadován, ale rozhodně doporučujeme vhodně zvolit dobové oblečení, v němž se budete cítit dobře. Věřte, že cesta časem s Vaším veteránem bude o třídu lepší, když budete oblečeni jako v době jeho mládí.

Kolik stojí účast?
Za start v soutěži zaplatíte účastnický poplatek 500,- Kč za vozidlo bez ohledu na počet členů posádky. Pokud je Vaše vozidlo vyrobeno před rokem 1945, neplatíte nic.

Co bude k jídlu?
Pro účasntíky soutěže je zajištěn oběd v restauraci Chata Macocha. Oběd bude možno si předplatit hotovostní platbou při prezentaci v pátek nebo v sobotu ráno.

Jak se mohu přihlásit?
Stáhněte si prosím přihlášku a vyplněnou odešlete e-mailem na ruzicka@tatraklubbrno.cz nebo poštou na adresu uvedenou na přihlášce.