Veteran tour Macocha
XXXIX. ročník orientační soutěže historických vozidel Moravským krasem

8. června 2019

Co je Veteran tour Macocha?
Veteran tour Macocha je tradiční orientační soutěž pro historická vozidla, odehrávající se v Moravském krasu. Kombinuje sportovní a turistický zážitek se zážitkem z jízdy Vaším veteránem. Nabízí něco zajímavého pro každého člena posádky, je vhodná i pro celou rodinu.

Jak soutěž probíhá?
Jádrem soutěže je jízda po trase krajinou Moravského krasu. Hodnotí se přesnost a správnost navigace podle klasického šipkového, případně lineárního itineráře. Kontroly je dosaženo průjezdními kontrolami (stanoviště doplňkových soutěžních prvků, záznamy posádky o průjezdu určitých bodů na trati v jízdním výkazu, sledování objektů na trati, které rozpoznáte podle snímků) a časovými kontrolami v cíli etap. Etapy jsou dvě: dopolední a odpolední. Celkem najezdíte asi 80 – 90 km, pokud cestou nebloudíte. Další soutěžní prvky jsou: jízda pravidelnosti (itinerář Vás zavede na určitý úsek trati dvakrát a je Vaším úkolem projet jej pokaždé za stejný čas), zkouška zručnosti řidiče (projetí slalomu, přesné zastavení atd.) a zkouška akcelerace a brzdění (kde nejde ani tak o rychlost, jako spíše opět o přesnost ovládání vozidla). Může Vás také potkat sem-tam drobný úkol, jako je vědomostní kvíz nebo jiný test, ale tyto úkoly jsou spíše pro zpestření, celkový výsledek na nich nestojí. K hodnocení soutěže využíváme Národní sportovní řády AVCC Autoklubu ČR .

Musím soutěžit?
Je škoda si odepřít jeden z důležitých aspektů akce. Cíl obou etap je dopředu znám, takže o oběd a večeři nepřijdete. Pokud se nechcete mořit s navigací a dalšími soutěžními prvky, je to na Vás. Nesmíte se však na nás zlobit, že i Váš výkon bude vyhodnocen. Přece jen Veteran tour Macocha je soutěž a nikoliv sraz nebo pouhá vyjížďka. Nevadí-li Vám umístění ke konci výsledkové listiny, nic Vám nebrání se jen tak kochat krásnou přírodou a jízdou ve Vašem veteránu.

Program akce

Pátek 7. 6. 2019
18:00 - 20:00   Prezentace – MěÚ Blansko, nám. Republiky 1, uložení vozidel do uzavřeného parkoviště.


Sobota 8. 6. 2019
07:00 - 08:30   Prezentace účastníků a přejímka vozidel – MěÚ Blansko, nám. Republiky 1.
09:00 - 10:30   Výstavka historických vozidel na parkovišti u bývalého hotelu Dukla na náměstí Republiky, Blansko.
09:00 - 10:00   Přivítání účastníků v zasedací síni Městského úřadu Blansko, nám. Republiky 1, slavnostní zahájení, rozprava.
10:30   Start soutěže Veteran Tour Macocha 2019.
12:00 - 13:30   Polední přestávka s obědem v restauraci Chata Macocha (u propasti).
16:00 - 17:00   Dojezdy do cíle – hotel Skalní mlýn.
18:30 - 20:00   Večeře v hotelu Skalní mlýn.
do 18:30   Vyvěšení předběžných výsledků.
19:00 - 19:30   Vyhlášení výsledků a předání cen – hotel Skalní mlýn.
19:30 - 22:00   Volná zábava.


S čím se mohu zúčastnit
Soutěž je určena pro všechna historická vozidla do celkové hmotnosti 3,5 tuny (s ohledem na plánování trasy po zajímavých cestách Moravského krasu). Motocykly mají svoji zvláštní kategorii. Automobily se dělí do následujících kategorií:


Protože pořadatelem soutěže je Tatra klub Brno v AČR, můžete přijet také s libovolným vozidlem značky Tatra, i pokud ještě nedosáhlo oficiálně věku veterána. Jen podmínka celkové hmotnosti do 3,5 tuny platí i v tomto případě. Dress code posádky není vyžadován, ale rozhodně doporučujeme vhodně zvolit dobové oblečení, v němž se budete cítit dobře. Věřte, že cesta časem s Vaším veteránem bude o třídu lepší, když budete oblečeni jako v době jeho mládí.

Kolik stojí účast?
Za start v soutěži zaplatíte účastnický poplatek 400,- Kč za vozidlo bez ohledu na počet členů posádky. Pokud je Vaše vozidlo vyrobeno před rokem 1945, neplatíte nic. Budete-li chtít v polední přestávce mezi etapami oběd v restauraci Chaty Macocha (u horního můstku nad stejnojmennou propastí), zaplatíte 160,- Kč za osobu. Budete-li chtít po dojezdu do cíle na Skalní mlýn večeři, zaplatíte 220,- Kč za osobu. Objednávka stravy není podmínkou účasti.

Co bude k jídlu?
Oběd v restauraci Chaty Macocha v ceně 160,- Kč sestává z polévky (hovězí vývar s masem a nudlemi) a hlavního chodu (smažený vepřový řízek, bramborový salát). K pití je voda s ledem a citronem.
Večeře v restauraci hotelu Skalní mlýn v ceně 220,- Kč sestává z předkrmu (domácí masová paštika, rozpečená bagetka) a hlavního chodu (vepřový steak zapečený se sýrem a listovým špenátem, pečené brambory, listový salát). K pití je voda s ledem a citronem.
V obou případech je možné se individuálně dohodnout na bezmasé stravě.

Je k dispozici ubytování?
Po zkušenostech, kdy většina účastníků akce ubytování nevyužívá a požadavky těch, kteří využívají, se velice různí, pořadatelé hromadně ubytování nezajišťují. V Moravském krasu je celá řada možností ubytování, hledejte například zde: https://www.blansko.cz/turistika/ubytovani-v-blansku. Protože však v termínu akce již začíná plná turistická sezóna, doporučujeme s rezervací ubytování neotálet.

Jak se mohu přihlásit?
Stáhněte si prosím přihlášku a vyplněnou odešlete e-mailem na ruzicka@tatraklubbrno.cz nebo poštou na adresu: Tatra klub Brno v AČR, Vranov 227, PSČ 664 32.